среда, 28. септембар 2022.

Lavlja griva hrana za mozak i imuno booster

 

lavlja griva hrana za mozak

Ako bi poželeli idealan suplement koji deluje na ceo organizam od poboljšanja pamćenja do jačanja imunološkog sistema, možda bi trebalo da razmislite da medicinsku gljivu- lavlju grivu uključite u svoju ishranu ili kao dodatak ishrani.

Lavlja griva ili hericium Erinaceus ima mnogo alijasa. Na kineskom je poznata kao “hou tou gu” ili pečurka na glavi majmuna; na japanskom se zove iamabushitake ili „planinska monaška pečurka“. To je zato što budistički monasi Jamabuši nose „suzukake“ ili odeću sa dugim pramenovima kose ili krzna koja podsećaju na pečurku.

Poput pečurke reishi, lavlja griva se koristi u medicinske svrhe hiljadama godina (tačnije 2.000 pne). I u kineskoj i u japanskoj medicini, lavlja griva tradicionalno se koristila za jačanje slezine, ishranu creva, a takođe i kao lek protiv raka. Ali ono što zaista čini lavlju grivu izdvaja od drugih pečuraka (osim činjenice da izgleda kao lav i ima ukus kao rak ili jastog), to je prirodni nootrop, što znači da može prirodno poboljšati vaše mentalne performanse.

Pošto se lavlja griva ne konzumira u velikoj meri kao prosečne pečurke, prosečni konzumenti i ljubitelji pečuraka nema ju baš puno informacija od blagotvornim efektima ove gljive na organizam.

Međutim, znamo da je, kao i većina medicinskih pečuraka, pečurka lavlja griva prepuna antioksidanata. U stvari, nalazi se na četvrtom mestu po najvišoj antioksidativnoj aktivnosti među 14 različitih vrsta pečuraka.

Lavlja griva takođe sadrži polisaharide, posebno beta-glukanske polisaharide. Ova vrsta polisaharida je uobičajena u pečurkama i poznata je po svojstvima koja jačaju imunitet.


LAVLJA GRIVA “HRANA ZA MOZAK”


Kao što je ranije pomenuto, lavlja griva je prirodni nootrop, što znači da je bukvalno hrana za mozak. To je zato što gljivice koje podstiču mozak povećavaju proizvodnju nervnog faktora rasta ili NGF. Šta je NGF? To je mali protein „koji igra ključnu ulogu u preživljavanju neurona u mozgu odraslih sisara i modulira oblike strukturne i funkcionalne plastičnosti“ ili sposobnost mozga da promeni svoju strukturu i modigikuje funkcije- od oštećenih delova mozga do neoštećenih delova.

Od strane neurobiologa ulažu se veliki napori kako bi se dokazalo da aktivne supstance lavlje grive mogu poboljšati simptome Alchajmerove bolesti. Jedna studija objavljena u „Journal of Biomed Science”, pokazala je da je ekstrakt lavlje grive smanjio postojeće amiloidne-beta plakove (plakovi koji se akumuliraju u mozgu pacijenata sa Alchajmerovom bolešću) i povećao NGF. Zbog svoje sposobnosti da stimuliše NGF sve češće se koristi u terapiji Lajmske bolesti. NGF je potreban vašem mozgu da bi neuroni bili jaki i zdravi. Kada se jave različiti neurološki poremećaji, vaš mozak nije u stanju da proizvede sopstveni unutrašnji izvor NGF.

U studiji sprovedenoj u Kuala Lumpuru 2013. godine, naučnici su pokazali da ekstrakt lavlje grive izaziva sintezu NGF-a i podstiče rast neurona.

Lavlja griva je efikasna u smanjenju anksioznosti i depresije. Neki je čak nazivaju „pametnom pečurkom“ zbog njene sposobnosti da poboljša kogniciju, pamćenje i deluje kao antidepresiv, što je dokazala i studija u Japanu u kojoj je učestvovalo 30 žena sa menopauzalnim tegobama,kod kojih su se tegobe značajno smanjile nakon 4 nedelje. Nakon 4 nedelje konzumranja kolačića koje su kao aktivnu supstancu imale ekstrakt lavlje grive poboljšan je kvalitet sna, depresija, promene raspoloženja i ostale tegobe koje prate menopauzu, što ukazuje da Lavlja griva ima i druge mehanizme kojima deluje na centralni nervni sistem a koji se ne odnose samo na stimulaciju NGF-a.


LAVLJA GRIVA JE JEDAN OD NAJBOLJIH IMUNO BOOSTERA


Kada se pomenu medicinske gljive i jačanje imunog sistema, većini je prva asocijacija Čaga. Iako Čaga važi za najmoćniju ne treba podcenjivati snagu lavlje grive. Znamo da imunitet dolazi iz creva i to je zato što crevni trakt deluje kao filter protiv patogenih bakterija. Istraživanja pokazuju da gljiva povećava imunitet u crevnom imunološkom sistemu zahvaljujući visokoj koncentraciji beta glukana.

Takođe još jedna bitna činjenica je da poput kurkume, lavlja griva ima snažno protivupalno dejstvo, zahvaljujući svom sadržaju antioksidansa i polisaharida. Ova gljiva se često koristila u kineskoj medicini za lečenje gastrointestinalnih problema i čini se da nauka to podržava. Više studija je pokazalo da lavlja griva može smanjiti upalu i simptome inflamatorne bolesti creva, bolesti koja pogađa više od 3 miliona ljudi u Sjedinjenim Državama dok u dok se u Srbiji pretpostavlja da sa zapaljenskim bolestima creva živi oko 10.000 ljudi, od čega petinu čine mladi do 20 godina. Zahvaljujući svom imunomodulatornom dejstvu /pojačava slab imuni sistem i modifikuje patološki imuni odgovor/ odlično se pokazala kod autoimunih bolesti.

Podsećajte vi druge a ne drugi vas,za čistu glavu i zdrava creva u Lavljoj grivi je spas!

Нема коментара:

Постави коментар