Ukoliko počnete da osećate simptome poput glavobolje, migrene, alergija, nadustosti, grčeva, ekcema, ekstermnog umora i nesanice proverite da niste slučajno intolerantni na histamin.
Histamin je jedinjenje koje naše telo prirodno proizvodi, tačnije proizvodi ga vrsta belih krvnih zrnaca (mastociti). Histamin je ključan za naš imuni odgovor, u borbi protiv alergena i bakterija. Možemo ga smatrati kao signal koji naše telo koristi da pokrene reakciju, kada postoji pretnja. Osim što je bitan za naš imunitet, ima ulogu u regulisanju probave, važan za nivo energije u telu i pomaže u prenosu signala između nervnih ćelija u mozgu (neurotransmiter).
Intolerancija na histamin javlja se kada naše telo ne može da ga dovoljno brzo i efiksno razgradi i dolazi do njegovog nakupljanja u organizmu, a telo ne proizvodi antitela protiv histamina. Za razgradnju histamina u telu odgovoran je enzim koji se nalazi u probavnim traktu i zove se dijaminooksidaza. Razlozi za smanjenu aktivnost ovog enzima mogu biti različiti.
Može bitu u pitanju genetska predispozicija, konzumiranje određene vrste namirnica (suhomesnati proizvodi, sirevi, vino), neki lekovi (lekovi za pritisak, antidepresivi, antibiotici), određena stanja i bolesti (sindrom iritabilnog creva, Kronova bolest, celijakalija) i hormonske promene (u nekim fazama trudnoće ili menstrualnog ciklusa).
Intolerancija na histamin praćena je sledećim simptomima i tegobama:
- umor, malaksalost
- nesanica
- vrtoglavice
- neredovan menstrualni ciklus
- anksioznost
- osipi, ekcemi, alergije
- probavne tegobe (proliv, povraćanje, naduvenost)
- simptomi slični kijavici, curenje iz nosa
Postavljanje dijagnoze mora uzeti u obzir nekoliko dijagnostičkih metoda. Prvenstveno se obraća pažnja na pojavu simptoma nakon konzumacije hrane bogate histaminom. Ukoliko vaš lekar posumnja na intoleranciju na histamin, vrlo verovatno će vam prepisati eliminacionu dijetu, gde se iz ishrane izbacuju namirnice bogate histaminom. Ublažavanje i nestanak simptoma tokom dijete i njihovo pojavljivanje nakon ponovne konzumacije spornih namirnica će u velikoj meri potvrditi dijagnozu. Pored ovih metoda može se meriti nivo dijaminooksidaze i histamnina u krvi.
Hrana koja ima visok nivo histamna:
- sva fermentisana hrana (kiseli kupus, turšija, soja sos, jogurt, kefir )
- alkoholna pića (vina, piva, šampanjci)
- sve vrste sireva
- meso, riba i morski plodovi (naročito konzervirani proizvodi i suhomesnati proizvodi)
- neke vrste povrća (spanać, paradajz, patlidžan, avokado)
- voće (jagode, banane, kivi, ananas i pomorandže)
- orašasti plodovi (orah, kikiriki, indijski orah)
- čokolada
- sirće (i sve što ima sirće u sebi)
- kvasci
Intolerancija na histamin se uglavnom rešava promenom ishrane na otprilike 4 nedelje, tačnije izbegavanjem hrane bogate histaminom. Nakon tog perioda namirnice sa visokim sadržajem histamina uvode se postepeno, jedna po jedna kako bi se tačno utvrdilo koja od njih izaziva reakciju.
Uvođenje suplemenata sa vitaminom C, vitaminom B6 i bakrom stimuliše proizvodnju dijaminooksidaze. Probiotici su takođe korisni, jer potpomažu zdraviji rad creva, a samim tim i razgradnju histamina.
Kako Detoxamin pomaže kod intolerancije na histamin?
Detoxamin (PMA zeolit) se ponaša kao sunđer, jer vezuje za sebe štetne materije, samim tim pomaže organizmu da se oslobodi viška histamina iz crevnog trakta i da se umanje simptomi.
Zeolit vezuje višak histamina u crevima, jer kad se unese u probavnim sistem zeolit zarobljava histamin u svoju kristalnu rešetku.